5 powodów dla których warto pić kawę

Opublikowano przez admin

Zwolennicy regularnego picia kawy twierdzą, że nic tak wspaniale nie działa na ciało i ducha niż poranna filiżanka aromatycznego napoju.  Zapach świeżo zmielonej kawy wprowadzi w dobry nastrój nawet wyjątkowego smutasa.

Jeśli to możliwe, nie wypijaj w pośpiechu swojej porannej kawy. Znajdź spokojną chwilę (nawet jeśli będzie się to wiązało z koniecznością wcześniejszego wstania z łóżka), aby usiąść spokojnie i w ciszy (albo przy dźwiękach ulubionej muzyki) i delektować się wyjątkowym smakiem pełnego aromatu napoju. Dzięki temu rozpoczniesz dzień zrelaksowana, w świetnym humorze. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie wypijać kawy na czczo.

 

 

Picie kawy ma niezaprzeczalnie bardzo wiele zalet. Wśród nich koniecznie trzeba wspomnieć o jej cudownym aromacie, który ma działanie odstresowujące i rozluźniające.

Nie wszyscy wiedzą o tym, że w ziarenkach kawy znajduje się spora ilość przeciwutleniaczy (polifenoli), które przyczyniają się do spowolnienia procesów starzenia, chronią nas przed zawałem oraz udarem a neutralizując wolne rodniki wykazują także działanie antynowotworowe. Szczególnie pozytywne działanie kawy obserwujemy w profilaktyce raka wątroby oraz jelita grubego.
Dzięki zawartości błonnika picie kawy korzystnie wpływa na pracę jelit, poprawiając ich perystaltykę i ułatwiając wypróżnienia.

Kawa zwiększa koncentrację, pobudza i przyczynia się do lepszej efektywności umysłowej. Jest doskonała dla osób o niskim ciśnieniu tętniczym oraz cierpiących na nadkwasotę. Filiżanka aromatycznego napoju wspaniale wpłynie na nasz ośrodkowy układ nerwowy. Dzięki swoim właściwościom pobudzającym, świetnie sprawdzi się jako zastrzyk energii po nieprzespanej nocy, albo podczas intensywnego wysiłku umysłowego. Zawarta w kawie kofeina sprzyja wydzielaniu serotoniny i endorfin, dzięki czemu w odczuwalny sposób poprawia nasze samopoczucie.

Jeśli masz tendencję do spadków nastroju – nie zapominaj o regularnym piciu kawy. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z ilością kofeiny, zbyt duża jej ilość może wywołać bóle głowy, nerwowość i rozdrażnienie.

Badania naukowe potwierdzają, że regularne picie kawy sprzyja zachowaniu świetnej sprawności umysłowej w podeszłym wieku. Mówi się o tym, że wypijając dziennie dwie filiżanki kawy aż o 65 procent zmniejszamy ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera czy Parkinsona. Naukowcy odkryli także, że spożywanie kawy doskonale chroni nas przed cukrzycą typu II. Związane jest to z przemianą cukrów w ludzkim organizmie. To właśnie kwas chlorogenowy, zawarty w kawie odpowiada za wchłanianie glukozy przez wątrobę.

Co ciekawe, codzienna filiżanka aksamitnego napoju może dać także dużą ulgę astmatykom, czy osobom z przewlekłymi chorobami oskrzeli. Kofeina rozszerzając oskrzela znacznie ułatwia oddychanie, co skutkuje lepszym dotlenieniem całego organizmu.

Pamiętajmy jednak o tym, aby spożywać kawę z umiarem. Zbyt duża jej ilość zamiast wesprzeć nasz organizm, może mu zaszkodzić. Optymalna ilość to 2-3 niewielkie filiżanki kawy dziennie.