Grill – gazowy czy węglowy?

Opublikowano przez admin

Wojny o wyższość jednych technologii nad drugimi trwają od zawsze. Kłótnie dotyczą wielu dziedzin – dominacji komputerów PC nad konsolami czy pierwszeństwie diesla nad silnikiem benzynowym. Nawet w dziedzinie gotowania nie obyło się bez sporów i zwolennicy węglowych oraz gazowych grillów nie mogą dojść do żadnego kompromisu. Czy można znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie i wyjaśnić ostatecznie, czy lepiej grillować na węglu czy gazie?

Kwestia doboru odpowiedniego rozwiązania zawsze jest indywidualna. Wszystko zależne jest od konkretnych oczekiwań właściciela grilla i odpowiedzi na pytanie, co jest najważniejsze w przygotowaniu potraw na tym urządzeniu? Smak potraw, wygoda, czas? Kwestię wyższości jednego typu grilla nad drugim trzeb rozważyć punkt po punkcie.

Idealny smak potraw z grilla

Tradycjonaliści uważają, że naturalny dymny posmak jest najdoskonalszy i nic nie jest w stanie zastąpić opalania węglem. Niemniej jednak gazowe urządzenie także oferuje taką możliwość – używając drewnianych wiórków i komory wędzarniczej można sprawić, że jedzenie smakować będzie tak jak to przygotowywane z użyciem tradycyjnego brykietu.

Który grill jest lepszy?

Rozpalanie węglowego grilla nie jest proste. Wszystko zależy od samego paliwa i pogody. Przy silnym wietrze trudno czasami zapalić brykiet i samo przygotowanie grilla do pracy potrwać może znacznie dłużej niż samo przyrządzanie potraw. Posiadając grill gazowy – np. doskonale wyposażony grill Broil King Royal 340 wystarczy przekręcić zawór i użyć zapałki lub zapalarki. Być może takiemu rozwiązaniu brak nieco klasycznego uroku, ale głodna rodzina oczekująca na posiłek może zepsuć całą magię przygody z węglowym grillem. Dodatkową zaletą jest to, że nie potrzeba żadnych dodatkowych akcesoriów w postaci parafiny lub podpałki.

Koszty eksploatacji grilla

Zakup grilla węglowego jest zwykle mniejszym wydatkiem, niż w przypadku nabycia urządzenia zasilanego gazem. Ten fakt jest często używanym argumentem w sporach, ale wiele zależy tutaj od tego czy używamy swojego grilla często. Jeżeli służyć ma on jedynie przez kilka dni w roku podczas pobytu na działce, to faktycznie lepiej postawić na tradycyjny ruszt zasilany brykietem. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy zamierzamy grillować często. Koszt węgla jest znacznie wyższy niż gazu i przy intensywnym użytkowaniu cena grilla gazowego może bardzo szybko się zwrócić. W przypadku zakupu nieco tańszego urządzenia – takiego jak grill Broil King Fiesta – może okazać się, że koszt zakupu zwróci się w ciągu dwóch-trzech sezonów, a potem urządzenie zacznie generować poważne oszczędności.

Grill gazowy a węglowy

Grill węglowy ma wiele uroku, ale daje ograniczone możliwości kontroli temperatury i wymaga ciągłego nadzoru. Grill gazowy działa na podobnej zasadzie co kuchenka i pozwala na wybór przygotowania składników. Ogień jest nieco nieprzewidywalny i dopasowanie intensywności płomienia węglowego do potrzeb kucharza wymaga sporego doświadczenia. Stawiając na profesjonalny sprzęt – np. rozbudowany i niezwykle funkcjonalny grill Broil King Imperial XL można osiągnąć idealny efekt przy minimalnym wysiłku. Taki sprzęt pozwala grillować powoli i równomiernie lub szybko i intensywnie.

Spór miedzy miłośnikami tradycyjnych i nowoczesnych rozwiązań prawdopodobnie nigdy nie umilknie. Warto czasami posłuchać opinii zarówno przeciwników i zwolenników różnych metod grillowania, ale ostateczny wybór zawsze powinien zależeć od indywidualnych potrzeb, gustu i upodobań.