Jak dbać o ekspres do kawy?

Opublikowano przez admin

Kawa jest w naszym kraju bardzo popularnym napojem. Wiele osób po prostu nie wyobraża sobie bez niej poranku. W końcu zawarta w niej kofeina każdego potrafi postawić na nogi. Kawa dodaje chęci do życia, a dobrze przyrządzona jest naprawdę bardzo pyszna. Z tego względu coraz więcej osób kupuje specjalne ekspresy, aby móc w zaciszu własnego domu czy mieszkania zaparzać ten wyjątkowy napój. Co jednak robić, aby to urządzenie nam jak najdłużej służyło?

Jaki ekspres do kawy kupić?

Wiele osób zastanawia się, jaki ekspres do kawy jest najlepszy. Bardzo dużo osób poleca jego automatyczną wersję. Są to ekspresy do kawy najpopularniejsze, mające najwięcej możliwości i najłatwiejsze w obsłudze.

 

Czyszczenie ekspresu automatycznego

Co zatem zrobić, aby to właśnie urządzenie służyło nam jak najdłużej? Przede wszystkim trzeba o niego regularnie dbać. Podstawową czynnością jest czyszczenie. Pozwala ono na oczyszczenie wewnętrznych elementów ekspresu z pozostałości kawy, a także olejków kawowych. Daje to szansę na utrzymanie jakości napoju zawsze na jak najwyższym poziomie. Warto dodać, że w przypadku tych właśnie modeli wystarczy jedynie wrzucić tabletkę czyszczącą do odpowiedniej komory, a następnie uruchomić specjalny program czyszczenia ekspresu.

 

Odkamienianie ekspresu automatycznego

Posiadając ekspres do kawy nie można zapominać też o jego odkamienianiu. Warto dodać, że przed tym procesem trzeba wyjąć filtr ze zbiornika na wodę. Potem użytkownik tego urządzenia musi stworzyć w zbiorniku na wodę specjalny roztwór odkamieniający (do jego produkcji należy użyć płynów do odkamieniania, albo tabletek z taką właśnie funkcją). Jakie są odpowiednie dawki? Zawsze warto przeczytać instrukcję, która podpowie i doradzi w tej właśnie sprawie. Następnie należy uruchomić program, który wykona tę właśnie czynność odkamieniania.

Pamiętaj, aby wymieniać filtr do wody!

Powstawaniu kamienia zapobiega zaś filtr do wody. Poza tym usuwa on z niej metale ciężkie i równie szkodliwe drobnoustroje. Trzeba pamiętać, że element ten należy wymienić po przelaniu 100 l wody lub po trzech miesiącach. Stosowanie tego urządzenia nie tylko przedłuża żywotność ekspresu do kawy, ale także sprawia, iż smakuje ona wyśmienicie.

 

Jak dbać o przelewowy ekspres do kawy?

W naszym kraju – i nie tylko – bardzo popularne są też przelewowe ekspresy do kawy. Są one relatywnie tańsze od automatycznych, a także mają bardzo wiele pozytywnych funkcji. Przede wszystkim należy podkreślić, że kawa również jest znakomita.

large_61_3024_0102_100Warto wiedzieć, że większość tych ekspresów wymaga użycia papierowych filtrów. One wymagają dużo mniej konserwacji. Jeśli jednak mamy do czynienia z filtrami wielokrotnego użytku, to musimy je czyścić po każdym zaparzeniu kawy. Podobnie jest z dzbankiem. Nie można też zapominać o odkamienianiu i stosowaniu odpowiednich w tym celu środków.

Trzeba zatem pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji ekspresu do kawy. Dzięki temu urządzenie będzie praktycznie długowieczne. Ma to rzecz jasna wpływ na kawę. Napój ten bowiem zawsze będzie najwyższych lotów.