Jak przechowywać żywność

Opublikowano przez admin

Żywność ma stosunkowo krótki okres ważności. To jak długo jest zdrowa w dużej mierze zależy od sposobu jej przechowywania. Podlega ona przemianom chemicznym, biologicznym, fizycznym i mikrobiologicznym zmieniając swoje właściwości. Należy zwracać uwagę na temperaturę pomieszczeń w jakich jest ona przetrzymywana, poziom wilgotności, poziom dostępu do tlenu lub innych gazów. By zapewnić odpowiedni komfort, wartości odżywcze i smak, warto zaznajomić się z tym co które produkty lubią, a czego nie.

W tym celu istotne jest posiadanie pojemników na żywność. W lodówce, gdzie zazwyczaj jest wiele wolnej przestrzeni, przydadzą się szczelne pojemniki. Najlepiej takie, które nie odbarwiają się od przechowywanej w nich żywności, nie dopuszczają do niej zapachu z zewnątrz. Chronią one odpowiednio smak i świeżość produktów. Dobrze, jeśli można je później umyć w zmywarce – jest to praktyczne rozwiązanie. Ciekawą opcją wydają się na przykład takie:

Luźno pozostawiony chleb i bułki szybko stracą swą świeżość, smak i aromat. Chowanie ich w woreczkach i zawijanie jest żmudnym, mało estetycznym i nie spełniającym swej roli procesem. Inwestując w lepszy chlebak, zapewnisz dłuższy czas świeżości pieczywu, które często jest w polskich domach marnowane. Ważne, by był szczelnie zamykany i miał odpowiednia przestrzeń. Dobrze wybrany chlebak prawidłowo spełni swoje podstawowe funkcje, ale także wzbogaci wystrój kuchni. Przykładowo stalowy chlebak może stać się ozdobą, a jednocześnie możemy w tym samym stylu zakupić inne ważne pojemniki na kawę, herbatę, czy cukier. Wszystkie te produkty, by nie traciły swoich wartości i aromatu, są przeznaczone do trzymania w szczelnych, zamkniętych pojemnikach.

Decydując się na trzymanie w salonie czy kuchni owoców, nigdy nie można ich pozostawiać w folii bądź w worku. Sprzyja to ich gniciu. Już podczas zakupów, jeżeli decydujemy się na zafoliowane bądź zapakowane, należy unikać zawilgotniałych. Zawsze oglądajmy je dookoła. Wybierać powinno się nieuszkodzone, zdrowo wyglądające i ładnie pachnące. Zapach to bardzo dobry doradca podczas żywnościowych zakupów. W domu przechowujmy je na powietrzu. Przyda się do tego specjalny kosz na owoce, który wda się w łaski właściwie każdego wnętrza. Owoce to klucz do sukcesu dla zdrowia organizmu. Warto postawić na sezonowe, które mają gwarancję jakości. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ich skonsumować, to dobrym rozwiązaniem będzie ich zamrożenie. W zimie odmrożone truskawki czy maliny są prawdziwym afrodyzjakiem.

Mrożąc owoce, jak i inną żywność, zawsze należy ułożyć ją ciasno. Nigdy nic, co jest wkładane do zamrażarki nie może być wilgotne, mokre czy brudne. Szczególnie po umyciu owoców należy odczekać aż wyschną zanim podda się je mrożeniu. Nie wolno także nic, co zostanie odmrożone powtórnie zamrażać. Sprzyja to tworzeniu się groźnych bakterii i niszczy wartości odżywcze.