Jak przygotować się do grilla

Opublikowano przez admin

Wspólnie spędzony czas z rodziną, przyjaciółmi przy grillu jest istotną zaletą wiosennych i letnich popołudni. Grillowane jedzenie jest zdrowsze i mniej kaloryczne. Do tego dochodzi przyjemna atmosfera i obcowanie z naturą. Świetna zabawa w gronie najbliższych i milo spędzony czas.

Przygotowując się do udanego grilla, który będzie można miło wspominać, obowiązkowo należy pamiętać o kilku istotnych szczegółach.

Grill

Najważniejszy element to posiadanie grilla. Ważne jest, by nie był pokryty zeszłorocznym brudem, kurzem i spalinami. Preparaty do czyszczenia i pielęgnacji grilli pozwolą uporać się z tym problemem. Powinien być ustawiony stabilnie w czym pomogą regulowane nóżki, najlepiej na twardej ziemi, równym trawniku i co ważne – w najmniej wietrznym miejscu. Obok grilla w zasięgu ręki potrzebna będzie odpowiednia rozpałka i węgiel drzewny. Rozpałka używana jest tylko na początku do rozpalenia. Następnie nad ogniem trzeba czuwać i pilnować, by nie był za dużo – grill to nie ognisko. Ponad to obok grilla powinna pojawić się butelka z wodą w razie nagłych okoliczności.

Akcesoria

Jeżeli już jest przygotowany grill, miejsce, rozpałka i węgiel, to potrzebne będą inne niezbędne akcesoria. Kolejnym ważnym elementem są sztućce do przewracania i ściągania jedzenia.  Tak zwane szczypce bądź łapki. Niektóre mają ogumowane, żaroodporne rączki – są o wiele bardziej komfortowe. Prostych, łatwo nagrzewających się należy unikać.

Dodatki

Następnie przygotować trzeba tacki aluminiowe do grillowania, talerzyki, sztućce, ręczniki papierowe i serwetki. Obecnie odchodzi się od dawnego motywu grillowanej żywności bezpośrednio na ruszcie. Kapiące krople tłuszczu na węgiel nie tylko oddają przykry aromat ale także podjudzają ogień, który w następstwie opala i przypala zamiast grillować. Dlatego ważne jest i higieniczne grillowanie żywności właśnie na specjalnych aluminiowych tackach. Jeżeli wspólne grillowanie ma mieć stricte swoisty urok, warto naczynie i sztućce mieć plastikowe. Wprawdzie nie są one najwygodniejsze, ale dla gospodarzy mniej sprzątania, a poza tym z pewnością się nie potłuką.

Smakołyki

Kiedy przygotowane już zostanie zaplecze ‘’techniczne”,  można pomyśleć o najważniejszym – jedzeniu. Przede wszystkim nie może go zabraknąć! Obowiązkowo grillowa kiełbaska – musi jej wystarczyć dla każdego. Lekko ponacinana i doprawiona przyprawą do grilla. Obok kiełbasek kluczowym motywem jest dobrze przyprawiona karkówka i boczek. Te trzy dania zawsze się sprawdzają i poza wegetarianami każde je lubi. Świetnym urozmaiceniem będzie zrobienie szaszłyków (wymagają więcej pracy) wedle własnych zachcianek. Można w nich zawrzeć mięso, cebulę, nawet grzyby, paprykę, jabłko. Kompozycja zależy od gustu i umiejętności kucharskich. Do tego oczywiście wystarczająca ilość równo pokrojonego chleba, który ewentualnie także można grillować.

Do tego przede wszystkim sosy do potraw i duża ilość napojów. Sosy muszą być i łagodniejsze i pikantniejsze. Napoje wcześniej schłodzone, jeżeli stawiamy na piwo to warto dobrym rozwiązaniem będzie smakowe. Jako dobry dodatek warto postawić na stole owoce. Wszystko przygotowane wcześniej gwarantuje grillowy sukces.