Jaka kawa do ekspresu?

Opublikowano przez admin

Wybór ekspresów do kawy jest obecnie bardzo duży. Zanim jednak udamy się do sklepu po kupno swojego wymarzonego, powinniśmy uświadomić sobie, że nie wszystkie przygotują nam kawę kupioną w takiej samej formie. Wybierać możemy między kawą ziarnistą, mieloną, tą w saszetkach i taką, którą zamknięto w kapsułkach. Podpowiadamy czym różnią się wymienione rodzaje kawy.

Kawa ziarnista

Znawcy kawy uważają, że to najlepszy napar kawowy uzyskujemy właśnie z pomocą kawy ziarnistej. Już sam zapach świeżo zmielonej kawy tego rodzaju potrafi pobudzić nas do działania. Jeżeli zaliczasz się do miłośników kawy sprzedawanej w ziarnach, postaw na ekspres automatyczny, który ma wbudowany młynek.

Dzięki temu kawa zostanie zmielona bezpośrednio przed jej zaparzeniem, co pozwoli uzyskać napar wyjątkowo aromatyczny. Z takiej kawy można korzystać również przy pomocy zwykłego ekspresu przelewowego.

Kawa ziarnista ma wiele zalet. Za największą uważa się fakt, że jeżeli tylko jest odpowiednio przechowywana, nie traci swojego aromatu przez długi czas. Powstaje z niej napar pełen głębokiego smaku i wyrazistego aromatu, który błyskawicznie stawia na nogi.

Kawa mielona

Doskonale sprawdza się we wspomnianych już ekspresach przelewowych. W niektórych ekspresach automatycznych również można stosować kawę mieloną. Decydując się na taką kawę, pamiętać trzeba, że dość szybko traci ona aromat (nawet, jeśli zadbamy o odpowiednie przechowywanie).

Kawa w saszetkach

Jest to kawa mielona, którą zamknięto w wygodnych saszetkach przypominających te z herbatą. Można z niej przygotować napój w ekspresach kolbowych, na których znajduje się oznaczenie E.S.E. Dostępne na rynku saszetki mają rozmiar uniwersalny. Dzięki temu nie trzeba zastanawiać się, czy wybrana kawa będzie pasowała do posiadanego ekspresu.

Kawa w kapsułkach

To także kawa mielona, którą zamknięto jednak nie w saszetkach, a w praktycznych kapsułkach. Zazwyczaj wykonane są one z plastiku bądź metalu. Takie opakowanie sprawia, że kawa jest idealnie chroniona przed czynnikami zewnętrznymi: nie chłonie wilgoci, a tym samym nie traci nic z aromatu i smaku. Ten rodzaj kawy można przygotować jedynie w specjalnych ekspresach na kapsułki.

Trzeba pamiętać, że kapsułki nigdy nie są uniwersalne. Każdy producent ekspresu wypuszcza na rynek pasujące do niego kapsułki. Dla wielu osób może to być wada, a kupno odpowiednich kapsułek czasem może okazać się naprawdę trudne.