Jaka kawa jest najlepsza do kaw mlecznych?

Opublikowano przez admin

Kawa z mlekiem to w naszym kraju popularny napój. Jest bardzo smaczny i potrafi szybko dodać energii do wykonywania wielu codziennych obowiązków. Jaki rodzaj kawy użyć do jego przygotowania? O tym wszystkim dowiecie się w naszym dzisiejszym tekście.

Dlaczego warto wybrać arabikę?

Na świecie uprawianych jest 10 odmian kawowca (z kolei łączna ilość gatunków to ponad 100). W naszym kraju największe znaczenie mają jednak tylko dwie z nich. Są to arabica (Coffea Arabica) oraz robusta (Coffea Canephora), które występują w ofercie sklepowej zarówno pojedynczo, jak i zmieszane ze sobą (w różnych proporcjach). Dlaczego warto wybierać arabikę (która ma około 75% udziałów w rynku) do przygotowywania kawy z mlekiem? Napój sporządzony z tej odmiany (uprawianej między innymi w Brazylii, Kolumbii, Afryce Równikowej czy Indiach) charakteryzuje się łagodnością i jest szczególnie polecany osobom, które nie do końca przepadają za bardzo ostrym smakiem kawy. Arabika przyczynia się do tego, że napój jest aromatyczny (w końcu zawiera blisko 60% więcej olejków zapachowych, niż robusta) oraz lekko kwaskowaty. Połączenie z mlekiem sprawia, że każdy z nas może mieć do czynienia z prawdziwą ucztą dla kubków smakowych.

Jakie plusy ma robusta?

Warto wiedzieć, że arabika ma niską zawartość kofeiny (w najlepszym przypadku niecałe 2%). W tym aspekcie robusta (uprawiana między innymi w Kamerunie, Ugandzie czy Wietnamie) jest zdecydowanie lepsza, ponieważ zawiera nawet dwa razy więcej tego składnika. Dla wielu osób ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ pijąc kawę z mlekiem nie tylko chcą delektować się każdym łykiem, ale przede wszystkim zapewnić sobie szybki zastrzyk energii. W tym wypadku robusta lepiej spełnia swoje zadanie. Ta odmiana kawy jest też bardziej polecana osobom, które preferują zdecydowany, gorzkawy smak, który z mlekiem również tworzy wspaniałą kompozycję.

A może mieszanka?

Obecnie na rynku nie brakuje produktów, które stanowią mieszankę arabiki oraz robusty (proporcje są różne; ciekawostką jest fakt, że wraz ze wzrostem zawartości arabiki w danej kawie, wzrasta jej finalna cena). Odpowiednie połączenie tych najpopularniejszych na świecie odmian sprawia, że końcowy efekt robi bardzo duże wrażenie. Dotyczy to właściwej zawartości kofeiny, smaku oraz aromatycznego zapachu. Takie mieszanki również świetnie sprawdzają się w połączeniu z mlekiem, które nieco łagodzi pierwotny smak i nadaje napojowi odpowiedniej delikatności.

Zalety picia kawy z mlekiem

Zastanawiacie się dlaczego warto zdecydować się na picie – wybranej przez Was odmiany – kawy z dodatkiem mleka ? Taki napój jest bardzo smaczny – obecnie praktycznie każdy znajdzie ulubioną wersję, ponieważ można zdecydować się na łagodniejszą arabikę, mocniejszą rubustę czy stosowną mieszankę tych odmian adekwatną do własnych preferencji. Kawa z mlekiem to także znakomity sposób, aby błyskawicznie dodać sobie energii. Jest szczególnie polecana do deserów czy podwieczorków. Ponadto mleko jest dobrym źródłem wapnia, dlatego warto przynajmniej raz na czas zdecydować się na taki napój.