Jaka patelnia do czego i dlaczego

Opublikowano przez admin

Wybór patelni zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest niezaprzeczalnie rodzaj użytkowanej kuchenki. Jeżeli w nasza kuchnia wyposażona jest w kuchenkę gazową większość patelni będzie odpowiednia. Jeśli będzie to wersja indukcyjna, elektryczna, bądź sensoryczna smażyć będziemy mogli tylko przy użyciu naczynia specjalnie dedykowanego tego rodzaju kuchenkom. Przeznaczenie patelni może się także wiązać z wyborem potrawy, jak również formą jej przygotowania. Przyjrzyjmy się zatem rodzajom tego sprzętu.

Rodzaje patelni a kuchenka

Duża ilość patelni nadaje się do użytkowania na najstarszym, lecz wciąż bardzo popularnym typie kuchenek gazowych. Ten typ patelni można nabyć w najniższym przedziale cenowym choć, co w dalszej części artykułu, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego została wytworzona. Spora ilość sprzętu umożliwia użytkowanie w kilku typach kuchenek, czyli ceramicznej, elektrycznej i gazowej. Dobrym przykładem jest taka patelnia SILIT SELARA:

Wybór takiej patelni jest dobrym rozwiązaniem, gdy w naszym domu jest kuchenka gazowa, ale planujemy jej rychłą wymianę. Jednorazowa inwestycja rozwiąże ten problem. Kuchenki indukcyjne i sensoryczne wymagają również innego rodzaju patelni,

Materiał i wielkość patelni

Warto zwrócić uwagę na to z czego wykonana jest nasza patelnia. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, jak aluminium, ceramika, stal, stal z siligranem, e30 i wiele innych materiałów. Istotne, aby wybrać taką patelnię, do której nie będą przywierały potrawy, a powłoka będzie trwałą na zarysowania. Ciekawy rozwiązaniem są również patelnie pokryte powłoką antybakteryjną. Przykładem takieto rozwiązania jest patelnia SILIT NATURE WHITE, która dodatkowo umożliwia korzystanie z piekarnika, a także nie zawiera szkodliwego dla zdrowia niklu, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób żyjących ekologicznie.

Wielkość patelni powinna być dostosowana do potraw, które przygotowujemy. Jeżeli mamy w domu kilkoro mieszkańców i gotujemy często i obficie, wybierzmy dużą patelnię. Dzięki temu będziemy w stanie przygotować dużą ilość jedzenia w stosunkowo krótkim czasie. Jeżeli gospodarujemy sami duża patelnia nie ma sensu – dobrym rozwiązaniem będzie sprzęt o niewielkiej średnicy, np.:

Jeżeli wykonujemy potrawy, które wymagają zapiekania w piekarniku, możemy wybrać patelnię, która spełnia również tę funkcję. Producent w instrukcji użytkowania zawsze określa, czy możliwe jest wstawienie sprzętu do piekarnika. Warto się stosować do jego zaleceń, gdyż inaczej możemy uszkodzić sprzęt.

Jakie potrawy taka patelnia

Wybór patelni związany jest również z rodzajem potraw, które gotujemy. Rybę saute dobrze jest usmażyć na patelni grillowej. Jeżeli lubujemy się w potrawach kuchni azjatyckiej warto zainwestować w wok. W tej patelni bardzo wysoka temperatura pozwala na szybkie przygotowanie mięsa i warzyw bez utraty ich wartości odżywczych. Warto zwrócić uwagę na taki wok:

Wok nadaje się do kuchni elektrycznych, ceramicznych i indukcyjnych, jednak najlepiej sprawdza się na gazowych z odpowiednimi palnikami dla tego typu patelni.