Nóż kuchenny, jaki wybrać

Opublikowano przez admin

Noże kuchenne to akcesoria niezbędne w każdym domu. Odpowiednio dobrane i wykorzystywane, mogą posłużyć nawet przez lata. Warto więc przeznaczyć na nie nieco więcej pieniędzy, pamiętając jednak, aby były wykonane z wysokiej jakości materiału, dobrze leżały w ręce, był ostre i łatwe w czyszczeniu.

Rodzaje:
– nóż do sera – jest cienki i zagięty, ostro zakończony,
– do pieczywa – jest długi, o ząbkowanym ostrzu,

11262982_910923818967818_1194764891_o
– do filetowania ryb – długi z giętkim ostrzem
– nóż do oczyszczania ryb i mięsa – cienki, zwykle krótki i ostro zakończony,
– do obierania warzyw i owoców – niewielki, z ostro zakończonym i cienkim ostrzem  lub specjalnie zaprojektowany (obierak),

– do ćwiartowania i siekania mięs – tasak, czyli nóż duży i szeroki,
– do krojenia w plastry wędlin, serów czy warzyw – cienki oraz długi,
– do cięcia większych mięs i siekania warzyw – nóż szefa kuchni, czyli duży oraz długi.

Typy tworzywa, z którego są wykonane:

– stal nierdzewna, wysokowęglowa – tworzywo powstaje w wyniku termicznej obróbki węgla, który łączy się wówczas ze stalą, utwardzając ją i zabezpieczając przez korozją. Noże wykonane ze stali wysokowęglowej są wyjątkowo trwałe oraz odporne na przebarwienia i zacieki.

– stal nierdzewna – najpopularniejszy materiał do produkcji noży, który jest wyjątkowo wytrzymały oraz bardzo ładnie wygląda w kuchni. Rzadko wymaga ostrzenia, ale jest mniej trwały, niż stal wysokowęglowa, a ponadto mogą się na niej pojawiać zacieki.

– stal nierdzewna, pokryta tytanem – czyli materiałem lekkim, wyjątkowo wytrzymałym oraz neutralnym dla ludzkiego ciała. Noże wykonane z takiej stali wymagają rzadkiego ostrzenia, nie ulegając tez przebarwieniom.

– stal nierdzewna, pokryta teflonem – dzięki cienkiej warstwie teflonu produkty typu żółty ser nie przylegają do noża.

– drewno – drewniane noże nadają się do smarowania pieczywa masłem, smalcem, serkiem topionym itp.

– ceramika – noże ceramiczne są cieńsze niż noże stalowe i dużo rzadziej trzeba je ostrzyć. Zostały wykonane z nowoczesnych materiałów syntetycznych. Są też dużo lżejsze. Jednakże podczas upadku mogą pęknąć, a nawet rozpaść się na kawałki

Bezpieczny oraz wygodny uchwyt
Warto wybierać noże, których rączki zostały wykonane z materiałów antypoślizgowych. Będą to noże z: perforowanej stali, drewna, silikonowej gumy czy plastiku – tworzyw, które pozwalają na stabilność noża w ręce nawet, gdy jest on mokry. Wyprofilowane rączki umożliwiają większą precyzję cięcia

Zestawy
Dla osób, które chcą mieć noże jednej firmy, producenci stworzyli zestawy różnoelementowe, często dołączonym do nich pojemnikiem na noże.