Od czego zależy smak kawy?

Opublikowano przez admin

Każda osoba, która lubi pić kawę ma nadzieję, że będzie ona smakowała zdecydowanie jak najlepiej. Niektórzy wypijają dziennie nawet kilka filiżanek i chcą się tym napojem wprost delektować. Dużo ludzi zastanawia się, co tak naprawdę wpływa na smak kawy. W poniższym tekście postaramy się to dokładnie i rzetelnie wyjaśnić.

Kawa zależy przede wszystkim od jakości i pochodzenia jej ziaren

Smak i aromat tego bardzo popularnego w naszym kraju napoju zależy głównie od jakości i pochodzenia ziaren. Eksperci w tej kwestii przyznają, że najlepsze są ziarna kawy, które pochodzą z upraw położonych na dużych wysokościach. W takich właśnie warunkach wegetacja przebiega wolno, a sama kawa gromadzi w sobie największą ilość odpowiednich wartości, które w dużej mierze wpływają na jej walory smakowe i zapachowe.

Ważny jest też okres, jaki upłynął od momentu procesu palenia

Każdy smakosz kawy na pewno zgodzi się ze stwierdzeniem, że najlepsza jest świeżo palona. Jeśli od momentu tego procesu do spożycia upłynie mniej, niż około jeden miesiąc, to wtedy ten napój ma zdecydowanie najlepsze właściwości smakowe i aromatyczne. Z każdym kolejnym dniem kawa traci część tych właśnie walorów.

Ważny jest wybór odpowiedniego ekspresu do kawy

Nie można nie zaznaczyć, że kluczowy w kontekście idealnego smaku kawy jest sam ekspres, dzięki któremu ten napój będzie mógł w ogóle powstać. Producenci tych urządzeń robią wszystko co w swojej mocy, aby kawa smakowała jak najlepiej i była także niezwykle aromatyczna. Trzeba przyznać, że znakomicie im się to udaje. Nowoczesne ekspresy do kawy mają wiele użytecznych funkcji i są odpowiednio skonstruowane. Wszystko po to, aby miłośnicy tego napoju w pełni zaspokoili swoje kubki smakowe.

big_xf50-300x300

 

big_61_3024_1102_100a

Ważne jest też stosowanie odpowiednich filtrów do wody. Te narzędzia sprawiają, że kawa ma nie tylko smak z najwyższej możliwej półki. Dzięki nim ma ona też przyjemny aromat, który tylko zachęca do spożywania tego właśnie napoju.

Jakość wody ma rzecz jasna bardzo duże znaczenie. Posiadacze ekspresów do kawy muszą pamiętać, aby wieczorem wylewać ją z tych urządzeń. Dopiero rano powinni nalać nowej, świeżej wody. Jest to naprawdę ważna kwestia. Nie wolno o tym absolutnie zapominać. Dzięki temu robiona przez to urządzenie kawa „odwdzięczy” nam się niesamowitym smakiem i aromatem. Warto też dodać, że woda, która stała w takim ekspresie dłużej, niż 48 godzin raczej nie nadaje się już do jakiegokolwiek użytku. Gdyby ktoś jednak chciał spróbować takiej kawy, to musi wiedzieć, że nie będzie ona zbytnio smaczna.

Czyszczenie i konserwacja ekspresów też mają wpływ na jakość kawy

Każdy posiadacz ekspresu do kawy musi wiedzieć, że bez regularnego czyszczenia i konserwacji napój ten nie będzie smakował należycie. W związku z tym naprawdę warto stosować się do tych czynności. Poza stosowaniem wyżej wymienionych filtrów wody warto także posiadać tabletki czyszczące i tabletki odkamieniające (albo równie skuteczny odkamieniacz). Wszystkie te elementy odpowiednio i umiejętnie stosowane także wpływają na jakość i zapach kawy z ekspresu.