Podobieństwa i różnice między grillem a patelnią grillową

Opublikowano przez admin

Polacy uwielbiają grillować. Nic dziwnego. Smak karkówki, kiełbasy, czy innych potraw z grilla jest niepowtarzalny i kojarzy się z beztroską letniego wypoczynku. Co więc zrobić, gdy zechcemy odświeżyć wakacyjne wspomnienia w środku zimy? Możemy wówczas zdecydować się na użycie patelni grillowej.

Podstawową różnicą pomiędzy grillem a patelnią grillową jest fakt, że używamy jej zwykle na palniku gazowym, kuchence elektrycznej lub indukcyjnej. Dzięki temu nie wytwarza się dym towarzyszący każdemu tradycyjnemu grillowaniu. Pozwala to przygotować prawdziwą ucztę grillową w zaciszu własnej kuchni. Możemy więc cieszyć się smakiem grillowanych potraw przez cały rok – bo komu nie marzy się smakowity, dorodny stek prosto z grilla poza sezonem?
Wielkość i kształt patelni grillowej odpowiada niewielkiemu grillowi. Dostępne są patelnie okrągłe oraz prostokątne. Dla jednych jak i drugich, charakterystyczne są żłobienia w dnie. Dzięki temu potrawy przygotowane są w podobny sposób jak na grillowym ruszcie. Rowki w dnie patelni skutecznie odprowadzają tłuszcz nagromadzony w mięsie. Dzięki temu potrawa nie „utopi się” w tłusty sosie. Niektóre patelnie wyposażone są w dodatkową rynienkę z boku w której zbiera się wytopiony tłuszcz.

Kolejną charakterystyczną cechą jest grube i ciężkie dno, przez co patelnia długo się rozgrzewa, ale jednocześnie długo utrzymuje wysoką temperaturę – analogii do tradycyjnego grilla jest zatem wiele. I tak jak w przypadku grilla stojącego, tak też w przypadku patelni, kluczowa jest temperatura. Tylko solidne rozgrzanie patelni przed rozpoczęciem grillowania, da efekt pożądany. W przeciwnym razie potrawy będą przywierać do patelni i zamiast apetycznego kawałka grillowanego mięsa, otrzymamy niejadalny, spalony kawałek „pieczeni”.

Innym, często popełnianym błędem jest wlewanie na patelnię słusznej porcji oleju, w celu zapobieżenia przywieraniu potraw. W tej sytuacji uzyskamy po prostu potrawy smażone, a niektóre produkty, takie jak na przykład warzywa, będą niepotrzebnie nasiąkać tłuszczem. Dodatkowo, tłuszcz na patelni grillowej ma tendencje do przypalania się, powodując powstawanie nieprzyjemnego zapachu i uciążliwego dymu. Wpływa to negatywnie na smak i jakość przygotowywanego dania.

Warto wspomnieć, że patelnie tego typu zwykle nie są wyposażone w przykrywkę. Wynika to z prostego faktu, iż przeznaczone są do grillowania, a nie do duszenia. Z drugiej jednak strony istnieją potrawy, które przygotowuje się wyłącznie na zamkniętym grillu. W związku z tym, możemy wybrać patelnie z przykrywką. Oczywiście nie każda przykrywka nadaje się do patelni grillowej, dlatego należy używać tylko przykrywek odpowiednio do tego przeznaczonych.