Pojemniki próżniowe – do czego służą, co dają, przed czym chronią?

Opublikowano przez admin

Zdarza się, że przygotowaliśmy zbyt dużą porcję posiłku. Jeśli ograniczymy się do schowania żywności w lodówce, zwykle przedłużymy termin przydatności do spożycia jedynie o kilka dni. Jak zatem zabezpieczyć jedzenie na dłużej?

Na początku warto zastanowić się, co jest przyczyną psucia się produktów spożywczych. Głównym powodem jest działalność drobnoustrojów. Bakterie odżywiają się pozostawionym przez nas jedzeniem, trawią je i zmieniają jego skład chemiczny. Mimo, iż niekiedy wykorzystujemy ten proces w domowej kuchni, w większości przypadków jest on przez nas niepożądany. Sprawia on bowiem, że w krótkim czasie posiłek jest dla nas całkowicie niejadalny. Również różnego rodzaju grzyby i pleśnie chętnie rozwijają się na naszym pożywieniu, czyniąc je nie tylko niejadalnymi, ale niekiedy wręcz śmiertelnie trującymi. Jak zatem uniemożliwić bakteriom i grzybom rozwój w naszym jedzeniu? Na przykład dzięki próżni.

Opakowania próżniowe służą do przechowywania jedzenia. Choć na pierwszy rzut oka nie różnią się zbytnio wyglądem od innych pojemników na żywność, różnica jest kolosalna. Wyposażone są zwykle w specjalny zawór znajdujący się w pokrywce, który umożliwia, dzięki specjalnej pompce ręcznej, odessanie powietrza z wnętrza. Ich zaletą jest cena oraz łatwość w obsłudze.

Pojemniki próżniowe, pozwalające na usunięcie większości powietrza z wnętrza, znacznie utrudniają bakteriom i grzybom rozwój na naszym jedzeniu. Oczywiście tego typu pudełka próżniowe nie zabezpieczą produktów spożywczych przed psuciem się, ale pozwolą znacznie przedłużyć ich okres przydatności.

Ponadto, dzięki opakowaniom próżniowym, produkty o wyższej zawartości wody nie tracą jej, przez co nie więdną lub nie wysychają. Dzięki zapewnieniu minimalnego kontaktu żywności z powietrzem, produkty zachowają świeżość na dłużej, co za tym idzie, zachowają swój zapach, aromat i smak.

Próżniowe przechowywanie przeciwdziała zbrylaniu się produktów suchych, takich jak na przykład brązowy cukier, który absorbuje wilgoć z powietrza, tworząc nieestetyczne bryłki. Z kolei produkty bogate w tłuszcz, dłużej zachowają świeżość i nie uzyskają zjełczałego zapachu i smaku.

Warto też podkreślić, że opakowania próżniowe skutecznie chronią żywność przed owadami. Nie tylko dostęp do jedzenia stanie się utrudniony. Próżnia zatrzyma wewnątrz pojemnika zapach, który przyciąga niepożądane insekty.

Inwestycja w pojemniki próżniowe z pewnością będzie opłacalna. Przedłużenie żywotności naszych produktów wpłynie znacznie na nasz domowy budżet. Ponadto, co jest istotne dla naszego zdrowia i samopoczucia, zachowamy wysoką jakość produktu przechowywanego wewnątrz pudełka.

Wszystkie powyżej przedstawione czynniki przemawiają za tym, aby kupioną przez nasz żywność odpowiednio chronić przed działaniami zewnętrznymi. Odpowiednia ochrona tego co jemy znacznie wpłynie na jakość tego co spożywamy, a to z kolei wpłynie na nasz organizm.