Skąd czerpać wiedzę baristyczną?

Opublikowano przez admin

Barista to zawód, który zdobywa coraz większą popularność. Jeszcze kilka lat temu mało kto wiedział, czym dokładnie zajmuje się osoba realizująca ten fach. Dzisiaj takich osób jest już zdecydowanie mniej. Wy także w najbliższym czasie chcielibyście spróbować swoich sił w tym zawodzie? W takim razie świetnie się składa, że trafiliście na naszą stronę, ponieważ pokażemy wam, jak można to zrobić relatywnie szybko i skutecznie.

Kto to jest barista?

Na początek warto dokładnie dowiedzieć się czym konkretnie zajmuje się barista. Jest to osoba, która ma za zadanie, najprościej rzecz ujmując, przygotować pyszną kawę. Aby to jednak było możliwe, barista powinien posiadać dobrą znajomość gatunków, znać się na detalach odnośnie przyrządzania tego napoju czy perfekcyjnie rozróżniać rodzaje mleka. Fachowiec w tej dziedzinie zna się także na artystycznym przygotowywaniu kaw warstwowych, a także potrafi sumiennie dbać o ekspres do kawy, który jest jego narzędziem pracy. Oczywiście, barista musi mieć także dobry kontakt z klientem.

Jakie warunki należy spełnić, aby być baristą?

Tak naprawdę w naszym kraju baristą może zostać każdy. Aby to jednak było możliwe, trzeba ukończyć odpowiedni kurs. Kto powinien zgłosić się na takie szkolenie? Przede wszystkim osoby, które kochają kawę i lubią uczyć się nowych rzeczy. Przyszły barista powinien mieć też określone cechy charakteru. Jakie? Na pewno musi być dokładny i bardzo cierpliwy w swojej pracy, ponieważ tylko to daje niezwykły efekt w postaci niesamowitego smaku czarnego napoju.

Gdzie znaleźć odpowiednie kursy?

Zainteresowała was ta perspektywa? W takim razie powinniście już dzisiaj poszukać kursów, które pozwolą wam w przyszłości zostać profesjonalnym baristą. Gdzie można je znaleźć? Przede wszystkim na Internecie. Co jakiś czas w sieci pojawiają się ogłoszenia o szkoleniach, które pozwalają nabyć umiejętności i zdobyć odpowiedni papier, który będzie to zawsze i wszędzie potwierdzał. Poza tym, możecie zawsze popytać się w okolicznych kawiarniach (czy restauracjach) i na pewno prędzej czy później ktoś da wam znać o organizowanym kursie.

Jakie są inne sposoby na zdobywanie wiedzy?

W dzisiejszych czasach tak naprawdę najważniejsza jest motywacja i własne chęci. Jeśli tego wam nie zabraknie, to spokojnie znajdziecie wiele metod, aby systematycznie poszerzać własną wiedzę odnośnie tej tematyki. Przede wszystkim, z pomocą przyjdzie wam Internet. W sieci znajduje się wiele bardzo przydatnych artykułów, które przeznaczone są dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Warto również zarejestrować się na forach gdzie jest szansa wymieniać się spostrzeżeniami z innymi użytkownikami. Bardzo dobrą metodą jest także czytanie książek poświęconych tej dziedzinie. To skarbnica wiedzy, którą będziecie potem mogli wykorzystać w praktyce.

Trening czyni mistrza!

Wiedza musi być systematycznie wykorzystywane w praktyce. To jedyna droga, aby regularnie podnosić swoje umiejętności i stawać się lepszym fachowcem. Powinniście zatem mieć odłożone pieniądze nie tylko na książki czy szkolenia, ale także na sprzęt marki Jura, który pozwoli wam eliminować błędy i przygotowywać coraz lepsze i bardziej aromatyczne napoje.