Zielona herbata i jej właściwości

Opublikowano przez admin

Zielona herbata nie jest mocno przetwarzana. Ręcznie zbierane liście z młodych pędów są suszone i podgrzewane w celu zahamowania początków fermentacji, która jest właśnie podstawowym procesem w powstawania gatunków czarnych herbat. Cechuje się ona dość specyficznym smakiem, który przez wielu ludzi na świecie jest mało pochlebnie porównywany do naparu z siana. A zatem skąd ogromna popularność zielonej herbaty na świecie? Bo skoro jej walory smakowe są raczej mało interesujące, to musi być coś co przyciąga tak tłumnie entuzjastów tego napoju.

Zdrowie w filiżance

Zielona herbata zyskuje na wartości jeżeli tylko przestudiuje się jej zbawienny wpływ na zdrowie człowieka. A lista jej zalet jest bardzo długa. Nie na darmo nazywa się ja czasami „naparem młodości”.
Zielona herbata zawiera cały wachlarz cennych składników mineralnych oraz mikroelementów. W jej skład wchodzi między innymi żelazo, wapń, potas i cynk oraz całe mnóstwo witamin – witamina A, B, C, E i K. Przybyła do nas wraz z rosnącym zainteresowaniem buddyzmem, gdzie jest do dzisiaj napojem związanym bardzo mocno z rytuałem i filozofią. Lecz nie pozostała długo w tej niszy – wraz z odkryciem jej działania wspomagającego odchudzanie, zaczęła święcić triumfy na równi z różnymi preparatami służącymi do pozbywania się zbędnych kilogramów. I być może zakończyłaby swoją karierę właśnie tam, gdyby nie badania naukowe nad jej wpływem na zdrowie.

Bardzo szybko okazało się, że picie zielonej herbaty pozwala na regulowanie poziomu złego cholesterolu i pomaga przy schorzeniach układu pokarmowego. Już w starożytności stosowano ją też jako środek niwelujący uporczywe bóle głowy, leczący problemy z żołądkiem oraz niwelujący zmęczenie. Dodatkowo stwierdzono naukowo, że regularne picie naparu z zielonej herbaty znacząco przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby serca a obecnie podejrzewa się ją bardzo mocno o profilaktyczne działanie przeciwnowotworowe. Jeżeli podejrzenia badaczy się sprawdzą to może okazać się też, że starożytni Chińczycy już na tysiące lat przed naszą erą byli w posiadaniu skutecznej substancji zapobiegającej starczej demencji i chorobie Alzheimera. Badania wciąż trwają, ale ich wyniki na dzień dzisiejszy są już bardzo obiecujące.

Zdrowa dieta może zatem jedynie zyskać, jeżeli w jej skład włączymy chociaż jedną filiżankę zielonej herbaty dziennie. Jeśli nie jesteśmy zbytnio zachwyceni jej smakiem to trzeba pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie by nieco go poprawić. Dodanie owocowego soku, cukru czy plasterka cytryny w niczym nie umniejszy jej niezwykłego działania na ludzki organizm. Bardzo ważne jest jedynie by zapoznać się z prawidłowym sposobem parzenia zielonej herbaty i ściśle stosować się do tych zaleceń.