5 zasad prawidłowego przechowywania żywności

Opublikowano przez admin

Każdy z nas przechowuje żywność. Niektórzy zaopatrują się w duże ilości raz na jakiś czas, inni zaś preferują codzienne zakupy realizowane w ramach bieżących potrzeb. Bez względu na częstotliwość dostarczania do kuchni surowców i półproduktów, nie unikniemy ich przechowywania. Warto zatem poznać kilka zasad, dzięki którym zgromadzona żywność nie utraci swoich właściwości wskutek nieodpowiedniego magazynowania.

1. Czas przechowywania

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że każdy produkt spożywczy ma określony termin przydatności. Czytajmy więc etykiety – najlepiej oczywiście przed zakupem. Wskazany przez producenta termin ważności to maksymalny okres, w jakim należy spożyć dany produkt. W niektórych przypadkach ten czas możemy wydłużyć, jednakże czynimy to na własne ryzyko i producent nie bierze za to odpowiedzialności.

Spójrzmy również na informację o sposobie przechowywania. Czas magazynowania danego produktu będzie się znacząco różnił w zależności od tego, czy opanowanie zostało otwarte, czy też nie. Wiele przetworów należy spożyć w ciągu krótkiego czasu po otwarciu (zwykle 24-48 godzin).

2. Miejsce

Etykieta na opakowaniu wskaże nam gdzie przechowywać dany produkt. Warto się trzymać instrukcji producenta, gdyż dzięki temu towary pozostaną dłużej świeże. Czasem kupujemy produkty na bazarze, czy straganach, gdzie etykietowanie nie jest wymagane. Produkty mięsne, ryby i nabiał przechowujemy w lodówce. Owoce i warzywa możemy umieścić zarówno w szafce, jak również w chłodziarce, w zależności od tego jak szybko planujemy je spożyć. Im chłodniej, tym dłużej możemy dany produkt magazynować.

3. Opakowanie

Kluczową sprawą podczas przechowywania są odpowiednie opakowania. Te, w które zapakowane są produkty na półkach sklepowych powinniśmy po zakupie zamienić na coś bardziej odpowiedniego. Najlepszym rozwiązaniem są ich szklane wersje, alternatywą dla plastiku są również naczynia kamionkowe. Szkło jest najbardziej naturalnym materiałem spośród dostępnych opakowań, przy zachowaniu optymalnych właściwości niezbędnych prawidłowemu magazynowaniu żywności. Szczelne opakowania to podstawa sukcesu.

Do makaronów i produktów zbożowych użyjmy wysokich i szczelnych opakowań, aby uchronić nasze produkty przed wilgocią i innymi zagrożeniami.

4. Temperatura

Mięso powinniśmy przechowywać w lodówce, w niskiej temperaturze (0- 2 stopni), maksymalnie dwa tygodnie. Owoce morza oraz świeże ryby również umieszczamy w lodówce, choć na zdecydowanie krótszy czas – 2 dni.. Nabiał powinniśmy spożyć w ciągu kliku dni od umieszczenia w lodówce. Produkty suche i zbożowe możemy z powodzeniem trzymać w szafkach kuchennych, najlepiej bez dostępu światła słonecznego (witryny nie są zalecane).

5. Zamrażanie

Niektóre produkty możemy z powodzeniem zamrażać, inne stracą swoje właściwości po rozmrożeniu. Owoce i warzywa możemy z powodzeniem zamrozić i korzystać z nich przez cały rok, nie dotyczy to jednak kapusty. Nie powinniśmy również zamrażać nabiału. Z kolei mięso możemy w ten sposób przechowywać nawet przez 3 miesiące bez utraty składników odżywczych.